

Sexuální přitažlivost v toxickém vztahu jako vězení

Jak Ema spadla do pasti
Toxické vztahy mohou mít vážné negativní dopady na naše duševní i fyzické zdraví. To byl i případ Emy, která nás oslovila s prosbou o pomoc.
Příčiny jejího utrpení byly zřejmé: neuchopené hranice, problémy se sebehodnotou a sebeláskou, role oběti a celková neschopnost vystoupit ze silně závislého vztahu, který ji paralyzoval ve všech oblastech života.
Převažovaly pocity zoufalství, frustrace, smutku a vzteku. Jedním z nejsilnějších aspektů vztahu byl sex, který fungoval jako jediný pevný bod mezi ní a jejím partnerem.
I když vztah trpěl nedostatkem zdravé komunikace, podpory a respektu, jejich sexuální pouto zůstávalo intenzivní a pro Emu bylo formou úniku z bolestivé reality.
Tato fyzická intimita však Emě přinášela smíšené pocity – na jedné straně pro ni sex znamenal potvrzení její hodnoty a pocit spokojenosti, na druhé straně se stal pastí, protože se obávala, že by bez něj přišla o jakýkoliv zbytek lásky nebo přijetí.
Přesto se jí nakonec podařilo zachránit sebe i svého malého syna před dalším neštěstím. Jak to dokázala?
Cesta k osvobození
Naše spolupráce s Emou trvala 5 měsíců. Během této doby jsme společně pracovali na několika klíčových oblastech:
- Nejdříve jsme začali pojmenovávat vlastní potřeby a pocity, jak se v daných situacích cítí.
- Začali jsme rozlišovat, co jsou její hodnoty v životě a co převzala z okolí.
- Pracovali jsme na zpřítomnění a hledání sama sebe, co je opravdu ona a co už je závislý vztah.
Použité přístupy a metody:
- Budovali jsme postupně prostor pro její emoce, a odbourávali roli oběti, ve které se nacházela.
- Následující měsíce jsem používal spíše techniky pracující s jejím podvědomím, kde se Ema učila pojmenovávat, jak se v konkrétních situacích cítí.
- Závěrečná fáze byla upevňovací, kdy Ema svoji zodpovědnost a respekt k sobě převáděla do praxe.
Rozhovor s Emou
Tuto případovou studii jsem se rozhodl pojmout formou rozhovoru s Emou, aby mohl zaznít její autentický pohled na celou situaci a proces, kterým se mnou prošla.
👱🏼♂️
„Jak ses dostala do této situace, že jsme teď tady spolu?”
👩🏽
„Žili jsme ve velmi toxickém vztahu s mužem, který nosil domů neštěstí a smůlu. Na otázku „Co doma?” zněla moje odpověď jednoznačně. Křik, hádky a zlo. Prostě dusno, napětí a negativní atmosféra – naprostý standard. Vztek z práce, která mu nešla, si šetřil na doma.
Ve vztahu byla velká dávka ponižování z obou stran. Trpěl permanentní únavou, takže doma chtěl pouze odpočívat, rodinný výlet se neobešel bez usínání za volantem nebo snad i v nemocnici se synem při akutní situaci, či v každodenních situacích.
Měl problémy se sebeovládáním, jednou za čas prostě něco rozbil, když to slovně nestačilo. Když se uráčil přijít domů včas, a ne o půlnoci nebo k ránu, bylo to vlastně mnohdy ještě horší.
Většinou byla lepší ta varianta, když byl pryč, protože pak tam vládla “jen” paralyzace ze všech těch událostí, smutek, na druhou stranu i radost a takový klid a úleva. Přesto mezi námi byla po celou dobu neuvěřitelná sexuální přitažlivost.
Měla jsem pocit, že jsem na všechno sama. Zůstávala ve mně však pořád velká touha po tom normálním fungování a rodině, takže jsem to odmítala vzdát a tlačila jsem na změnu, často i velmi špatným způsobem, která nepřicházela.
Uvnitř jsem brečela každý den, aniž bych o tom ten každý den věděla. Nad vodou mě udržovalo pro mě 10 % pozitivní hodnoty našeho vztahu a vize změny. Všechno to však brzy vyústilo nejen do mých přetrvávajících psychických problémů, ale i do fyzických zdravotních problémů syna.”
👱🏼♂️
„Kdy sis uvědomila, že žiješ v závislém vztahu?”
👩🏽
„Tyhle vztahy jsou těžko rozpoznatelné, protože se střídají momenty intimity a velmi silné přitažlivosti, kdy nabydete pocitu, že to prostě musí být skutečná láska, zbytek se jen doladí.
Bylo to takové nepředvídatelné, ty momenty frustrace střídaly chvíle naděje na změnu a lepší život. Ve chvíli, kdy jsem si uvědomila, že negativní dopady na mě se hromadí, vzorce se opakují, a že jsem dlouhodobě stále více nešťastná než šťastná, a tohle převažuje mi došlo, že jsem nejspíš úplně špatně. Nepoznávala jsem se, a také ztrácela sama sebe.”
👱🏼♂️
„V jakém momentu ses rozhodla pro spolupráci se mnou?”
👩🏽
„Hodně jsem se snažila, ale stále to vedlo zpět do toho začarovaného kruhu. Uvědomila jsem si, že musím něco změnit u sebe, protože ani ta velká snaha bez vnitřní změny nikam nevede.
Po navázání spolupráce jsem byla na pokraji naprostého zoufalství, ale zároveň plně odhodlaná vztah opustit. Pomalu jsem si začala uvědomovat důvody, proč v takovém vztahu nemohu zůstávat.
Zvědomování sebe a mých vlastních potřeb, nikoliv jeho potřeb, mi pomohlo získat nadhled a novou perspektivu. Postupně jsem si uvědomila, co konkrétně chci pro SEBE, abych byla šťastnější.”
👱🏼♂️
„Jakou dovednost ses potřebovala naučit, abys našla sílu k odchodu?”
👩🏽
“Byla to hodně dlouhá cesta. Začala jsem aktivně posilovat své sebevědomí a pracovat na vlastní sebehodnotě. Uvědomila jsem si, že já i syn si zasloužíme lepší život. Stanovila jsem si jasné hranice a naučila se je postupně dodržovat.
Začala jsem tím, že jsem přestala tolerovat jeho špatné chování. V konfliktních situacích, kdy jsem cítila, že je mi zle, jsem vzala syna a odjeli jsme na celý den ke kamarádce, protože to jsem v tu chvíli potřebovala.
Už jsem nehleděla na jeho nářky a přestala jsem se bát, co se stane. Začal na mě v telefonu řvát? Ukončila jsem hovor a odmítla další komunikaci. Hodně jsem pracovala na asertivitě, abych přestala sama sobě vyčítat to, že jsem nezvládla komunikaci a neukazovala prstem jen na něj.
Postupně jsem odmítala dohadovat se o těch odlišných životních hodnotách a představách. Čím dál méně jsem slyšela na obyčejné “promiň” v situaci, která mně i synovi zničila celý den.
Dávala jsem zkrátka jasně najevo, co je už za hranou, a od toho se pak můj přístup odvíjel. Přemýšlela jsem hodně nad sebou, každý den. Nad jednotlivými situacemi, jak jsem se kdy zachovala, a jak by to mohlo být jinak a lépe.
Nakonec jsem začala přicházet na to, že to takto vlastně jde a já se cítím lépe. Jeho chování se moc neměnilo, ale na sobě jsem cítila, že už jsem jinde, a že toto už nemám zapotřebí.
S podporou Mirka jako kouče a zvědomovacími technikami jsem získala nový pohled na svou situaci.
A v průběhu tohoto všeho přicházela pomalu i nechuť na sex s ním, protože už jsem se posouvala, a čím dál více se utvrzovala v tom, že to takto nechci a zvládám to. Začnete se zkrátka soustředit na jiné věci, které pro vás mají také velkou váhu a postupně se jejich priorita zvyšuje, ten člověk ve vašich očích začne ztrácet na hodnotě a ta vaše hodnota roste.”
10 % dobrého vás může držet na místě
Příběh Emy je inspirativním příkladem toho, že i v těch nejhorších chvílích lze najít cestu ven z toxického vztahu. S pomocí odborné podpory a silnou vůlí je možné překonat překážky a obnovit svůj život.
A také příkladem toho, že i ty toxické vztahy v sobě nesou něco, co v nás nich drží. Velmi často je to sexualita, ale může to být i něco jiného.
Jaké hranice máte vy ve svých vztazích? Jsou tyto hranice respektovány, nebo máte pocit, že jsou často překračovány?
Jaký vliv má váš vztah na vaše fyzické a duševní zdraví?
Nejnovější případové studie
Jak se Alena naučila nastavovat hranice
Jak se Radek zbavil emoční závislosti
Jak Monika ztišila žárlivost


Toxicitu střídaly chvíle velmi silné přitažlivosti, kdy nabydete pocitu, že to prostě musí být skutečná láska, zbytek se jen doladí.




Jdeš do toho s námi?
Za mnoha věcmi, které nám komplikují život, je naše vnitřní nastavení a emoční prožívání. A s tím se dá pracovat.
Pomůžeme najít cestu 9 klientům z 10. Věříme, že i tobě. Nejsnáze to ale zjistíš na konzultaci zdarma. Nic neriskuješ.